Translate

Sayfalar

1 Mart 2016 Salı

Ünlü Ressam Pablo Picasso Hakında Bilmediğiniz Gerçekler


20. yüzyılın en büyük sanatçılarından Pablo Picasso'yu çoğumuz tanıyoruz. Özellikle getirdiği yeni sanat akımı ve psikolojiyi alt üst eden eserleriyle sanat tarihine damga vurmuş Picasso hakkında bilmediğiniz bazı gerçekler var.

Doğar doğmaz öldü sanıldı
 
Ünlü Ressam Pablo Picasso Hakında Bilmediğiniz Gerçekler
25 Ekim 1881'de dünyaya gelen Picasso, zor bir doğumun ardından ölü olduğuna kesin kanaat getirilmiş ve masanın üzerine bırakılmış. Herkes anneyle ilgilenirken doktor amcası Don Salvador, bebeğin üzerine puro dumanını üfledi ve Picasso bir anda ağlamaya başladı... Picasso olayı şu şekilde özetliyor; 

"O tarihte doktorlar büyük purolar içerdi ve benim amcam da bir istisna değildi. Beni orada yatar görünce yüzüme dumanını üflemiş. Buna anında yüzümü ekşiterek ve öfkeli bir feryatla karşılık vermişim."
Vaftiz adı biraz can sıkıyor

 
Ünlü Ressam Pablo Picasso Hakında Bilmediğiniz Gerçekler
Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruíz y Picasso.
Ağzından çıkan ilk kelime 'Kalem'
 
Ünlü Ressam Pablo Picasso Hakında Bilmediğiniz Gerçekler
Sanki bu iş için yukarıdan paketlenip yollanılmış gibiydi. Babası ağzından çıkan ilk kelimenin ardından ona henüz 7 yaşındayken resim sanatını öğretmeye başladı. Picasso 13 yaşına geldiğinde ressam ve profesör babasını geçecekti.
İlk resmini 9 yaşında çizdi
 
Ünlü Ressam Pablo Picasso Hakında Bilmediğiniz Gerçekler
Picasso ilk ciddi resmini 9 yaşında çizdi. Ata binmiş bir matadoru çizen Picasso bu eserine 'Le Picador' ismini verdi. Aradan 6 yıl sonra ilk akademik resmi olan 'İlk Komünyon'u çizdi. 
Berbat bir öğrenciydi
 
Ünlü Ressam Pablo Picasso Hakında Bilmediğiniz Gerçekler
Picasso kuşkusuz çok zeki bir öğrenciydi ancak kendisine ne yapılması gerektiğini söyleyenlerden haz etmediği için sürekli aykırı davranır boyuna ceza yerdi. Bu da kendisini sevilmeyen öğrenci yapardı. Aslında bu karakteri onun sadece sanatçı olabileceğini gösteren bir işaretti. Picasso okul yıllarını şöyle yorumluyor; 

"Kötü bir öğrenci olduğum için 'cezaevi'ne yollanırdım, burası kireç badanalı duvarları ve üstüne oturacak tek bir sırası olan sade bir hücreydi. Orayı severdim çünkü yanımda bir eskiz defteri getirirdim ve durmadan çizim yapardım... Orada sonsuza kadar kalıp hiç durmadan çizebilirdim."
İlk işi ve ilk portresi
1900'de ilk işini yapan Picasso, Paris'de Pere Menach adlı bir sanat simsarıyla sözleşme imzalıyor. Bunun karşılığında 750 doları kabul ediyor. Ayrıca 'Mavi Dönem'inden ilk portresini de bir sene sonra çizmeye başlıyor. (Görseldeki Mavi dönemin ilk portrelerinden biri)
Kübizm, Picasso, Louis Vauxcelles
 
Ünlü Ressam Pablo Picasso Hakında Bilmediğiniz Gerçekler
Kübizm hareketinin kurucuları Picasso ve Georges Braque olmasına rağmen literatüre kazandıran kişi Louis Vauxcelles oldu. Vauxcelles bu ismi resimlerin tuhaf küplere benzetilmesinden yola çıkarak bulduğunu açıkladı. Ancak Picasso'nun tablolarını görünce küçük küpler olarak fikrini değiştirdi. 

(Görsel kubizm akımından başka bir sanatçıya ait)
Şiir yazması ve sevgilileri
 
Ünlü Ressam Pablo Picasso Hakında Bilmediğiniz Gerçekler
Picasso ressamlıkla dünya tarihine damgasını vurmuş olsa da diğer sanatçılar gibi başka eğilimleri de vardı. Onlardan biri de şiir... Picasso'nun yazmış olduğu isimsiz 300 küsür şiir bulunuyor. 

Ayrıca tam bir aşk adamı olan Picasso birçok kızın canını yaktı. Bunda ressamlık ve şiir yazmanın payı oldukça büyüktü. Kız arkadaşlarını listeleyecek olursak; (bilinenler)

Fernande Olivier, Marcelle Humbert, Gaby Lespinasse, Olga Khokhlova, Marie-Thérèse Walter (Marie henüz 17 yaşında, Picasso ise 46), Dora Maar, Françoise Gilot (Picasso 61 yaşında, Gilot ise 21), Jacqueline Roque (Picasso 79 yaşında) ve son sevgililerinden Geneviève Laporte 20'li yaşlarının başındayken Picasso'yla sevgili oldu. 
Nazi subayına verdiği efsane cevap
Pablo Picasso'nun efsanevi resimlerinden olan 'Guernica' adlı eseri İspanya iç savaşı sırasında Nazi Almanya'sının İspanya'nın Guernica şehrini bombalamasını anlatıyor.

1940'larda Naziler Paris'i işgal etti ve bir nazi subayı Picasso'nun atölyesine gelerek Guernica'yı incelerken Picasso'ya tek bir soru sordu 'Bunu siz mi yaptınız?'Picasso'nun cevabı netti; 

'Hayır siz yaptınız.'

Son sözleri...
 
Ünlü Ressam Pablo Picasso Hakında Bilmediğiniz Gerçekler
8 Nisan 1973'de hayatını kaybeden efsane ressam Picasso'nun son sözleri "Benim için 'için', sağlığıma için, biliyorsunuz ben artık içemiyorum..." oldu.
#Resim, Heykel #Hareket Sanatları #Tiyatro & Dramatik Sanatlar # Fotoğrafçılık - Fotoğrafçılık Eğitim Dersleri # Grafik ve Tasarım

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sanat,Resim,Heykel,Tiyatro,Sinema,Fotoğrafçılık,Dans