Translate

Sayfalar

21 Eylül 2011 Çarşamba

Notre Dame'ın Kamburu

''Notre Dame'ın Kamburu'' Bursa'da

Ankara Devlet Opera ve Balesi, Victor Hugo'nun ''Notre Dame'ın Kamburu'' adlı ölümsüz eserinden uyarlanan bale gösterisini, 23 Eylül Cuma günü Bursa'da sahneleyecek.
Ankara Devlet Opera ve Balesi, Victor Hugo'nun ''Notre Dame'ın Kamburu'' adlı ölümsüz eserinden uyarlanan bale gösterisini, 23 Eylül Cuma günü Bursa'da sahneleyecek.
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ankara Devlet Opera ve Balesinin prömiyerini Mart ayında yaptığı Victor Hugo'nun ölümsüz yapıtından uyarlanan ''Notre Dame'ın Kamburu' bale gösterisi, 23 Eylül Cuma gecesi Atatürk Kongre Merkezi Osmangazi Salonu'nda Bursalı sanatseverlerle buluşuyor.
Tamamen Türk prodüksiyonu olan ve olayların kambur zangoç Quisamodo'nun gözünden anlatıldığı eser, sürpriz sonuyla da seyircisini şaşırtacak. Victor Hugo'nun 1831 yılında yayımlanan aynı isimli yapıtından uyarlanan bale, Cesar Pugni'nin eserlerinden bazı kesitler ve Bujor Hoinic'in yeni besteleriyle süsleniyor.
Armağan Davran ile Volkan Ersoy'un koreografisini yaptığı ve librettosunu yazdığı, Hoinic'in de müzik düzenlemesini ve orkestra şefliğini üstlendiği iki perdelik eserin dekoru Adnan Öngün, kostümleri ise Çimen Somuncuoğlu imzasını taşıyor.
Koreografisinden müzik düzenlemesine, orkestra yönetiminden dekor ve kostümlerine kadar tamamen Türk prodüksiyonu olan eserde, olaylar ''Esmeralda'' adındaki güzel çingeneye büyük hayranlık besleyen, ancak tüm çabalarına rağmen onu katedralin papazının entrikalarından koruyamayan kambur zangoç Quisamodo'nun gözünden sahneye aktarılıyor.
Birçok fiziksel eksikliklere ve çirkinliğe sahip olan Zangoç Quasimodo, sahneye çıkmadan önce önemli bir hazırlık evresi geçiriyor. Yaklaşık 2 saat sahnede kalarak inanılmaz bir performans sergileyen Quasimodo, 35 yıldır profesyonel anlamda çalışmalarını sürdüren Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin başperukacısı Macit Kavuncu tarafından yalnızca bir kez kullanılma özelliğine sahip malzemelerle yapılan 3 saatlik makyajın ardından seyirci karşısına çıkıyor.
# Resim, Heykel # Hareket Sanatları # Tiyatro & Dramatik Sanatlar # Fotoğrafçılık - Fotoğrafçılık Eğitim Dersleri # Grafik ve Tasarım

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sanat,Resim,Heykel,Tiyatro,Sinema,Fotoğrafçılık,Dans