Translate

Sayfalar

1 Mart 2012 Perşembe

Altyazı Mart sayısında Angelopoulos'u anıyor

Altyazı Aylık Sinema Dergisi, Ocak ayında hayatını kaybeden dünya sinemasının büyük ustası Theo Angelopoulos'u kapsamlı bir dosyayla anıyor.

Ardında Kumpanya’dan Puslu Manzaralar’a, Leyleğin Geciken Adımı’ndan Ulis’in Bakışı’na sayısız başyapıt bırakan büyük ustanın Avrupa ve Yunanistan tarihi içinde dolaşan sinemasının, göçler, kayıplar, arayışlar ve hayal kırıklıklarıyla dolu puslu atlasını inceliyor.

Dergi, son filminde Clint Eastwood, ABD’nin 20. yüzyıl boyunca uyguladığı katı güvenlik politikalarının ve benimsediği antikomünist ideolojinin arkasındaki bir numaralı adam olan J. Edgar Hoover’ın ruhsal çözümlemesine girişiyor.

FİLMMOR 10 yaşında
Filmmor Kadın Filmleri Festivali 10. yaşını özel bir programla ve sayısız konukla kutluyor. Feminist sinema klasiklerinden oluşan geniş programa yakından bakıyor ve festival direktörü Melek Özman’dan Filmmor’un tarihini ve misyonunu dinliyoruz.


Festival Raporu
Altyazı ekibinin geçtiğimiz ay Berlin ve Rotterdam gibi en prestijli film festivallerinde yakaladığı yapımlar da, önümüzdeki günlerde Ankara ve İstanbul film festivalleri kapsamında izlenebilecek kaçırılmaması gereken filmler de derginin ‘festivallerden’ bölümünde.

Altyazı’da ayrıca
Raşit Çelikezer Sundance’te ödül kazanan filmi Can’ı anlatıyor
Ölüm Denizi (The Yellow Sea): Temposunu hiç yitirmeyen bir Kore aksiyonu
Andrew Haigh: İngiliz yönetmen festivallerin gözdesi Haftasonu’nu anlatıyor
Dizi Film Kuşağı’nda bu ay: J.J. Abrams dizileri Fringe ve Alcatraz
Devre Dışı’nda bu ay: Michael Snow - Sonsuzluk, Şimdi ve Burada

Bu sayıda eleştirilen filmler
Duyguların Rengi (The Help), Sürücü (Drive), Utanç (Shame), Köstebek (Tinker Tailor Soldier Spy), Marilyn ile Bir Hafta (My Week with Marilyn), Kıyıda (Sur la Planche) ve Sevgi (Love)

#Resim, Heykel #Hareket Sanatları # Tiyatro & Dramatik Sanatlar # Fotoğrafçılık - Fotoğrafçılık Eğitim Dersleri # Grafik ve Tasarım

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sanat,Resim,Heykel,Tiyatro,Sinema,Fotoğrafçılık,Dans